ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΖΩΩΝ

Για την παγκόσμια ημέρα ζώων οι μαθητές της Α τάξης του σχολείου μας, αφού μελέτησαν τα δικαιώματα των ζώων και μίλησαν για τα δικά τους ζώα συντροφιάς, μπήκαν στη θέση τους και σκέφτηκαν όπως αυτά… Αν κάνανε και κανένα λάθος… ζωάκια είναι!

Υπεύθυνη καθηγήτρια Βοναπάρτη Ελένη, Φιλόλογος

Ημερολόγιο μιας γάτας

Ημέρα 150η της ζωής μου

Το πρωί ξύπνησα και οι ιδιοκτήτες μου πουθενά! Άκουγα την τηλεόραση από το σαλόνι. Από ότι βλέπω τα αδέρφια μου κάθονται δίπλα από την πόρτα και νιαουρίζουν…Χα! Είμαι η μόνη που με αφήνουν μέσα. Νοιώθω τόσο ανώτερη.

Μετά από λίγη ώρα η ιδιοκτήτρια βγαίνει έξω για να πιει τον καφέ της και να μας ταΐσει. Επιτέλους! Αν αργούσε άλλο ένα λεπτό, θα έφευγα. Πιστεύω ότι σε λίγο θα με αφήσουν να μπω μέσα. Κάθε μέρα μπαίνω μέσα. Συνήθως η ιδιοκτήτρια μου βλέπει τηλεόραση ή κάνει δουλειές του σπιτιού και εγώ παίζω στον καναπέ.

Όταν έρθει το απόγευμα έρχεται η ανιψιά της ιδιοκτήτριάς μου. Παίζει πάντα μαζί μου και βλέπουμε κάτι πολύχρωμα βιντεάκια με κάτι παράξενα πραγματάκια.

Τέλος όταν έρθει το βράδυ, τρώω και βλέπω τηλεόραση με τους ιδιοκτήτες μου. Κάποιες φορές με αφήνουν να κοιμάμαι στο κρεβάτι τους. Ελπίζω να είναι μια τέτοια ημέρα!

ΓΙΑΝΝΙΚΑΚΗ ΗΛΙΑΝΑ – ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ Α1

Το Ημερολόγιο μου, μέρα 29η

Εγώ ως γάτα λατρεύω τους ιδιοκτήτες  μου. Αλλά, μετά από την μέρα 20η έχουν σταματήσει να νοιάζονται τόσο για μένα. Οι ιδιοκτήτες μου φεύγουν από τη φωλιά τους το πρωί και επιστρέφουν το μεσημέρι. Τη μέρα 27η έφεραν έναν μικρό άνθρωπο στο σπίτι. Δεν είναι πολύ συμπαθητικός. Το καναρίνι μου λέει ότι μερικές φορές φέρνουν κάποιους ανθρώπους, περίπου μία φορά το μήνα, και μας κλείνουν στο δωμάτιό μας. Πιστεύω ότι έχουν ένα μυστικό αλλά δεν ξέρω τι είναι ακόμη. Ευτυχώς με ταΐζουν μια χαρά αλλά μπορεί να σταματήσουν. Στο τέλος θα με ρίξουν στους δρόμους. Πότε θα γίνει αυτό; Τη μέρα 60η; Ή μήπως και σε μία εβδομάδα; Θα δείξει…

Νίκος Βλάσσης Α1

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΓΑΤΑΣ

Είμαι ναι, γάτα και είναι η 663 ημέρα που βρίσκομαι σε αυτήν την χαλαρή ζωή! Χτες κοιμήθηκα στο μπαλκόνι μέσα στο καλαθάκι μου. Δεν έκανε πολύ κρύο ωραία ήταν.

Το πρωί με έβαλαν μέσα στο σπίτι και με το που ήρθε ο ιδιοκτήτης μου άρχισε να με χαϊδεύει . Εμένα μου αρέσουν τα χάδια. Μου έβαλαν τροφή και μου ξαναγέμισαν  το νερό μου. Αφού έφαγα και ο ιδιοκτήτης πήγε στο σχολείο μαντέψτε τι έκανα… Κοιμόμουν όλη μέρα! Ξύπνησα για να πάω στην άμμο μου, μετά έφαγα ,ήπια νερό και ξανά ύπνος.

Μόλις άκουσα την πόρτα, σηκώθηκα τρέχοντας. Ήταν ο ιδιοκτήτης μου. Άρχισα να νιαουρίζω μέχρι που άρχισε να με χαϊδεύει. Μόλις ξεκίνησε τα μαθήματά του, μαντέψτε! Ύπνος όπως συνήθως μέχρι το απόγευμα.

Μετά σηκώθηκα, πήγα πάλι στην άμμο μου, έφαγα την κονσέρβα που μου έδωσαν, ήπια νερό και κοιμήθηκα.

Το βράδυ μου έβαλαν φαγητό στο πιάτο που έχω στο μπαλκόνι, μου γέμισαν το νερό που ήταν έξω, με έβγαλαν και πήγαμε για ύπνο. Αυτή ήταν μια μέρα της ζωής μου.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΣ Α1

Το Ημερολόγιο μου

Ξυπνάω κάθε μέρα στις 8:00, μετά περιμένω να ξυπνήσουν τα αφεντικά μου για να μου βάλουν την τροφή μου και το νερό μου.

Φυσικά, όταν ξυπνήσουν τα αφεντικά μου ,σκέφτονται πάντα τον εαυτό τους πρώτα και όχι εμένα που με καλοπιάνουν κάθε μέρα με γλυκόλογα. Μετά την τροφή μου, με βγάζουν για την ανάγκη μου. Ύστερα με αφήνουν μόνο μου στο σπίτι για να πάνε στη δουλειά τους και για να περάσει η ώρα παίζω με τα παιχνίδια μου. Κάνω και κάτι που δεν το ξέρουν, ανοίγω το ντουλάπι και τρώω καμιά λιχουδιά.

Μετά από πολύ ώρα έρχεται η μια από τους δυο… και με πάει μια μεγάλη βόλτα που κρατάει συνήθως μια ώρα. Έπειτα πάμε σπίτι και εγώ κοιμάμαι. Στη συνέχεια έρχεται επιτέλους το βράδυ, μετά βλέπουμε μια ταινία και συνέχεια με χαϊδεύουν … ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ! Κατά τις 1:00 πάω μια τελευταία βόλτα για την ανάγκη μου και ύστερα κοιμάμαι μέχρι το πρωί. Τα λέμε!!!

ΔΑΡΑΒΕΛΙΑ ΔΗΜΗΤΡΑ Α1

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΥΛΟΥ

8.00π.μ. Έφαγα σκυλοτροφή¨ φανταστικά.

9.30π.μ  Βγήκα βόλτα με το αυτοκίνητο και έφαγα και λιχουδιά¨ φανταστικά.

9.40π.μ  Βγήκα βόλτα στο πάρκο και βρήκα και έναν σκίουρο¨ φανταστικά

10.30π.μ  Έπαιξα με τα εφεντικά μου και μου δώσανε ένα καινούριο παιχνίδι¨ φανταστικά

12.00π.μ  Μου δώσανε μπισκοτάκια¨ φανταστικά

13.00π.μ  Παιχνίδι στον κήπο¨ φανταστικά