“ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΚΥΠΡΟΥ”

Με την δημιουργία του εικονογραφημένου παραμυθιού  “Το πέταγμα του Κύπρου”, υλοποιήθηκε από την ομάδα του σχολείου μας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες”.

Αφορμή για το παραμύθι μας είναι η ιστορία του μικρού Αντρέα Κυριάκου, ενός βρέφους 6 μόλις μηνών, που δολοφονήθηκε μαζί με την μητέρα του, τις θείες  και τη γιαγιά του στο Τραχώνι της Κύπρου στις 14 Αυγούστου 1974 κατά την τουρκική εισβολή. 41 χρόνια μετά βρέθηκαν τα οστά του σε ομαδικό τάφο και ενταφιάστηκε με κανονική ταφή.

Τα κείμενα επιμελήθηκαν οι μαθητές: Μπερντούφι Τζοάνα, Μπουλούκου Αναστασία, Σκούμπη Μαρία και Τσιβίκης Χρήστος.

Την εικονογράφηση  έκαναν οι  μαθητές: Λειβαδίτη Δήμητρα, Μπουντούρη Δήμητρα, Ξενοπανάγου Ζέτα και Τσεμπερά Αικατερίνη.

Τη γενική επιμέλεια είχαν οι καθηγήτριες του σχολείου μας: Βοναπάρτη Ελένη, Γεωργακοπούλου Δήμητρα και Μακρή Ασπασία.

Ευχόμαστε σε όλη την ομάδα  να είναι πάντα δημιουργικοί  και τους ευχαριστούμε για αυτή την υπέροχη δουλειά που μας συγκίνησε και άγγιξε βαθιά τη ψυχή μας…