ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Η 9η Φεβρουαρίου, ημέρα μνήμης του εθνικού ποιητή Διονύσιου Σολωμού, έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας.  Σκοπός είναι να αναδειχθεί ο θεμελιώδης ρόλος που διαδραμάτισε η ελληνική γλώσσα ανά τους αιώνες, συμβάλλοντας ουσιαστικά στην εδραίωση τόσο του ευρωπαϊκού όσο και του παγκόσμιου πολιτισμού.

Στο πλαίσιο του εορτασμού της,  μαθητές της Α’ και Β’ τάξης  του σχολείου μας, παρακολούθησαν, την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου  στην αίθουσα Τέχνης & Πολιτισμού  “Μέγας Αλέξανδρος”,  την θεατρική παράσταση “Ο γάμος του Καραχμέτη” . Το δραματοποιημένο διήγημα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη σκηνοθέτησε η Όλια Λαζαρίδη και ερμήνευσαν οι Ιφ. Γρίβα και Ν. Χαλδαιάκης. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία μέσα από την παράσταση να αφουγκραστούν την προσωπική και ιδιότυπη ελληνική γλώσσα του Παπαδιαμάντη, μια δημοτική, ανόθευτη,  λαϊκή γλώσσα, φωτογραφικά αποτυπωμένη, ακριβώς όπως μιλιόταν στην ιδιαίτερη πατρίδα του, τη Σκιάθο.