Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Μυστρά

Στις 8 Μαΐου 2023 οι μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας ξεναγήθηκαν στην καστροπολιτεία του Μυστρά, Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO από το 1989.

Οι μαθητές αμέσως αντιλήφθηκαν την αύρα που έχει αυτό το ιδιαίτερο μέρος.  Ο Μυστράς είναι ένας φοβερός καστρότοπος, αφού οι μεσαιωνικές του οχυρώσεις διατηρούνται στο μεγαλύτερό τους μέρος, ενώ οι τρούλοι των εκκλησιών και τα χαλάσματα των σπιτιών ξεπροβάλλουν ανάμεσα στα κυπαρίσσια.

Η καστροπολιτεία χτίστηκε σε αυτή τη σημαντική θέση το 1249, από τους Φράγκους και τον τότε ηγεμόνα τους Γουλιέλμο Β΄ Βιλεαρδουίνο. Το 1263 παραδίδεται στους Βυζαντινούς, αργότερα γίνεται πρωτεύουσα του Δεσποτάτου του Μορέως και το 1460 κατακτιέται από τους Τούρκους, ακολουθώντας έκτοτε τις τύχες της υπόλοιπης Πελοποννήσου.