ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ

Την Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου 2024,οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Λασκαρίδη στον Πειραιά. Οι μαθητές της Α’ τάξης παρακολούθησαν τα προγράμματα «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ», διασύνδεση μαθηματικών, επιστήμης και τεχνολογίας μέσα από μηχανικές κατασκευές στο πνεύμα του STEM" και «H ωραία Ελλάς … με το βλέμμα των περιηγητών».
Η Β τάξη παρακολούθησε τα προγράμματα “Εισαγωγή στην τέχνη του Κινηματογράφου" και το “Ευσεβής και εικονομάχος… γίνεται;" Οι μαθητές της Γ’ τάξης συμμετείχαν στο «Θέατρο: Το δώρο του Θέσπη στους ανθρώπους» και στο “Δεν περισσεύει κανείς: καλλιεργώντας τη θετική και συμπεριληπτική συμπεριφορά".
Μια πραγματικά υπέροχη εμπειρία που μέσα από τη διάδραση, τα βιωματικά εργαστήρια και το παιχνίδι, οι μαθητές ανέπτυξαν τη δημιουργικότητα, τη φαντασία και την κριτική σκέψη.