1ος περίπατος στην πόλη του ‘Αργους

Στο πλαίσιο του πρώτου περίπατου στην πόλη μας οι μαθητές της Α τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα στην Παιδική Νεανική Βιβλιοθήκη Δήμου Άργους Μυκηνών με τίτλο “Εργαστήρι Φιλαναγνωσίας και Δημιουργικής Γραφής”.

Η Β’ τάξη φιλοξενήθηκε στο ΚΑΠΗ και συζήτησε με του υπευθύνους για τα οφέλη που προσφέρει αυτή η Κοινωνική δομή στην πόλη μας. Οι μαθητές μας μίλησαν με τους ηλικιωμένους, άκουσαν ενδιαφέρουσες διηγήσεις από τη νεανική τους ζωή και τους γέμισαν με συναισθήματα χαράς. Η αλληλεπίδραση με την τρίτη ηλικία γέμισε τους μαθητές με θετικά συναισθήματα!

Η Γ τάξη με τους συνοδούς καθηγητές ξεναγήθηκαν στον ιερό ναό του Αγίου Πέτρου και άκουσαν την ιστορία του επισκόπου ‘Αργους που είναι ο πολιούχος της πόλης μας.