Περίπατος στο Ναύπλιο

Την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε ο τρίτος περίπατος των μαθητών/τριών του σχολείου μας. Μια ομάδα  μαθητών/τριών  της Α’ τάξης  ξεναγήθηκαν στο παλιό Ναύπλιο από την κ. Δοντά Μαρία, μέλος του πολιτιστικού συλλόγου “Παλαμήδης". Οι γνώσεις της και κυρίως η μεγάλη αγάπη της για την πόλη, ενθουσίασαν τους μικρούς μας μαθητές. Η δεύτερη ομάδα επισκέφτηκε την έκθεση Ελληνίδες Χαράκτριες της Alpha Bank και ξεναγήθηκε από την υπεύθυνη του μουσείου.

Την ίδια μέρα, οι μαθητές/τριες της Β’ τάξης ξεναγήθηκαν στους ιερούς ναούς στο ιστορικό κέντρο του Nαυπλίου  από τη Θεολόγο του σχολείου μας κα Καφεντζή Θεοδώρα,  και άκουσαν ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με την ιστορία και την αρχιτεκτονική των ναών αυτών. Παράλληλα οι μαθητές της Γ’ τάξης επισκέφτηκαν το Παλαμήδι, ξεναγήθηκαν στο χώρο και απόλαυσαν τη θέα από ψηλά.