Ταξίδι στον κόσμο των βοτάνων

“Η επιστροφή στη φύση μπορεί να βρει τη λύση…"

Με αφορμή αυτό οι  μαθητές του σχολείου  μας προσπάθησαν να βρουν τη λύση μέσα από το κόσμο των βοτάνων με δύο περιβαλλοντικά προγράμματα : ¨"Η υγεία και η ομορφιά δε θέλουν κόπο, αλλά σωστό τρόπο" και “Με της φύσης τα βοτάνια θα κρατήσεις τη ζωντάνια".

Η ένταξή του σχολείου μας στο δίκτυο  του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Μακρινίτσας του νομού Μαγνησίας μας έδωσε την ευκαιρία να επισκεφθούμε τον υπέροχο αυτό τόπο του Πηλίου, να ενημερωθούμε, να δουλέψουμε σε ομάδες, να περπατήσουμε στα μονοπάτια ,  να  αναγνωρίσουμε τα βότανα, να μάθουμε για τις θεραπευτικές τους ιδιότητες και όλα αυτά βέβαια με τη  βοήθεια των εκπαιδευτικών του κέντρου. Ήταν πραγματικά μια υπέροχη εμπειρία και αυτό φάνηκε από την συμμετοχή των μαθητών μας σε όλες τις φάσεις του προγράμματος.