e-Twinning “Hidden Treasures”

Στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning, η σχολική μας μονάδα εντάχθηκε με ομάδα μαθητών του 2ου τμήματος της Β’ τάξης και με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Λινάρδου Ελένη στο ευρωπαϊκό πολιτιστικό πρόγραμμα  ‘Hidden Treasures’. Το πρόγραμμα διοργανώθηκε από ένα σχολείο της Τουρκίας με συμμετοχή τριών ακόμα χωρών – Τσεχίας, Ρουμανίας, Ισπανίας. Είχε διάρκεια δύο μηνών (Απρίλιος – Μάιος), εκπονήθηκε αποκλειστικά στα Aγγλικά και αφορούσε τη γνωριμία των μαθητών τόσο με τον δικό τους πολιτισμό όσο και με αυτό των εταίρων μας.

Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος ήταν να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές απέναντι σε άλλους πολιτισμούς και στη διαφορετικότητά τους, να γίνουν πιο ανεκτικοί απέναντι στη διαφορετικότητα των λαών, να γίνει ανταλλαγή πολιτιστικών στοιχείων, να ανακαλύψουν κοινά στοιχεία των πολιτισμών, να αισθανθούν οι μαθητές ότι η ξένη γλώσσα είναι πρωτίστως εργαλείο επικοινωνίας με τον υπόλοιπο κόσμο, να αναπτύξουν με τη βοήθεια των νέων τεχνολογιών νέες φιλίες με μαθητές άλλων χωρών, να χρησιμοποιήσουν τις νέες τεχνολογίες ως εργαλείο επικοινωνίας και ανταλλαγής πληροφοριών.