Πάμε Σινεμά

Οι μαθητές του σχολείου μας στο πλαίσιο του προγράμματος για τον κινηματογράφο παρακολούθησαν στο Cine Valia την ταινία Supa Modo του Λικαρίον Γουαϊανίνα και συνδέθηκαν πριν την ταινία διαδικτυακά με τον καλλιτεχνικό διευθυντή από την Camera Zizanio με τον οποίο πραγματεύτηκαν θέματα σχετικά με τη δύναμη του κινηματογράφου και για το πως μέσα από μια ταινία μπορεί να ενεργοποιηθεί η σκέψη τους γύρω από δύσκολα ζητήματα. Στο τέλος ακολούθησε συζήτηση και οι μαθητές κατέθεσαν τα συναισθήματα και τα μηνύματα που αποκόμισαν από τη συγκεκριμένη ταινία.

Λίγα λόγια για την ταινία

Με δύναμη από την Κένυα για μια από τις πιο δημοφιλείς παιδικές ταινίες της χρονιάς. Τέσσερα βραβεία – ανάμεσα στα οποία και αυτό της Καλύτερης Ταινίας – στο Φεστιβάλ Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους.

Ο Λικαρίον Γουαϊανίνα βασίζεται σε μία αληθινή αυτοβιογραφική ιστορία για να σκηνοθετήσει μία τρυφερή, γλυκιά και συμβολική παιδική ταινία για την αξία της φαντασίας. Μπορεί σε πρώτο επίπεδο, η ούτως ή άλλως πλούσια παιδική φαντασία να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά με μία πιο προσεχτική ανάγνωση καταλαβαίνεις ότι μιλάει και για την δύναμη του ίδιου του σινεμά. Η ταινία ξεκινά και τελειώνει με πιτσιρίκια που δεν έχουν καμία ελπίδα στην πραγματική ζωή να διασκεδάζουν και να ονειρεύονται στα σκοτάδια, μπροστά από μία φωτισμένη μεγάλη οθόνη. Και οι βλοσυροί ενήλικες, εκείνοι που έχουν το βάρος της πραγματικότητας στους ώμους τους, να παρασύρονται και εκείνοι από το μεγάλο ψέμα που είναι η κινηματογραφική συγκίνηση.

Η Τζο δεν γίνεται απλά ηρωίδα, γίνεται κινηματογραφική ηρωίδα, γίνεται «Σούπα Μόντο» κι αυτό φέρνει χαμόγελα και δάκρυα στους ανθρώπους. Μπορεί το σινεμά να μην αλλάζει τον κόσμο, αλλά για πολλούς ανθρώπους, τούς έχει σώσει τη ζωή.