ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Στo πλαίσιo του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου η καθηγήτρια Kαλλιτεχνικών του σχολείου μας, κυρία Μακρή Ασπασία σε συνεργασία με τις μαθήτριες της  Γ΄ τάξης, Σταυρούλα Αντωνίου και Μαρκέλλα Τότσικα, δημιούργησαν μία εγκατάσταση στην είσοδο του σχολείου μας θέλοντας να αισθητοποιήσουν  τις ολέθριες συνέπειες που είχε η γερμανική-ιταλική- βουλγαρική κατοχή στον ελλαδικό χώρο, άλλα και τη βαρβαρότητα που βιώσαν εκατομμύρια άνθρωποι στα στρατόπεδα συγκέντρωσης.    Μία εγκατάσταση που παραπέμπει σε  σπήλαιο, για να μας θυμίσει τις καταβολές μας, αλλά και  να μας προειδοποιήσει  για το ενδεχόμενο να ξυπνήσουν πάλι αυτά τα πρωτόγονα ένστικτα και να θαφτεί  μέσα σ’ αυτό το σπήλαιο τελικά κάθε ίχνος πολιτισμού, ανθρωπιάς και σεβασμού προς  τη διαφορετικότητα.

Ευχαριστούμε πολύ την καλλιτεχνική ομάδα του σχολείου μας  για αυτή την υπέροχη παρέμβαση.